Profilaktyka

Co to jest profilaktyka zębów?

Profilaktyka zębów to działania mające na celu zapobieganie chorobom jamy ustnej, w tym głównie próchnicy oraz chorobom przyzębia. Obejmuje ona zarówno edukację pacjentów w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej,
jak i regularne badania stomatologiczne oraz profesjonalne zabiegi higienizacyjne.

Jakie zabiegi są wykonywane w ramach profilaktyki?

Podstawowym elementem profilaktyki zębów jest prawidłowa higiena jamy ustnej, w tym szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie, nitkowanie zębów oraz stosowanie płukanek. Pacjenci powinni być edukowani w zakresie prawidłowego wykonywania tych czynności oraz wybierania odpowiednich produktów higienicznych.

W ramach profilaktyki zębów stosuje się również regularne badania stomatologiczne, które pozwalają na wczesne wykrycie chorób jamy ustnej oraz ich skuteczne leczenie. Profesjonalne zabiegi higienizacyjne również stanowią ważny element profilaktyki zębów.

Profilaktyka stomatologiczna znacznie zmniejsza ryzyko powstania chorób w jamie ustnej.

Jak wyglądają zabiegi higienizacyjne w naszej klinice?

W Estima zabiegi higienizacyjne są wykonywane według Protokołu GBT (Guided Biofilm Therapy). Jest to metoda usuwania osadów nazębnych i płytki bakteryjnej z zębów. Polega ona na kompleksowym podejściu do higieny jamy ustnej, opartym na wiedzy o biofilmie, czyli złożonej strukturze bakteryjnej, która rozwija się na powierzchni zębów i może prowadzić do chorób jamy ustnej.

Dzięki kompleksowemu podejściu do higieny jamy ustnej protokół GBT pozwala na usuwanie osadów z trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej oraz skuteczne wzmacnianie szkliwa zębów, co stanowi kluczowy element zdrowego i pięknego uśmiechu.

Osiem etapów obejmujących GBT można dostosować do leczenia, od terapii początkowej do terapii podtrzymującej. GBT jest przeznaczony dla zdrowych pacjentów i pacjentów z próchnicą (szczególnie w początkowych stadiach), zapaleniem dziąseł, zapaleniem przyzębia, mucositis lub peri-implantitis.

Etapy zabiegów higienizacyjnych

1


etap


Na początku podczas wizyty sprawdzamy i dokładnie omawiamy stan jamy ustnej z Pacjentem.

4


etap


Usuwamy biofilm i wszelkie przebarwienia oraz wstępnie zmineralizowany kamień nad i poddziasłowo (nawet do 4 mm), oczyszczamy również tkanki miękkie, jak dziąsła, język i podniebienie. Wykonujemy to za pomocą piaskarki, która pod ciśnieniem oczyszcza mieszaniną wody, powietrza i specjalnego piasku.

2


etap


Koniecznie wybarwiamy płytkę nazębną, uwidaczniamy niedoczyszczone obszary.

3


etap


W zależności od potrzeby przeprowadzamy instruktaż higieny domowej. Na takich spotkaniach dobieramy też odpowiednie środki do pielęgnacji jamy ustnej.

5


etap


Jeśli są obecne głębokie kieszenie dziąsłowe od 4 do 9 mm to oczyszczane są na tym etapie. Usuwamy pozostały kamień wokół koron protetycznych i implantów. Pozbywamy się też biofilmu z przestrzeni międzyzębowych.

8


etap


Pozostało już tylko jedno – zaplanować plan wizyty zgodnie z potrzebami danego Pacjenta w celu utrzymania zdrowia jamy ustnej i zapobiegania chorobom.

6


etap


Usuwamy pozostały kamień, który znajduje się w kieszeniach już powyżej 10 mm.

7


etap


Teraz trzeba się upewnić, czy cały biofilm i kamień nazębny zostały całkowicie usunięte i czy nie ma ubytków próchnicowych. Zabezpieczamy zęby fluorem.

FAQ

"Co to jest piaskowanie zębów?"
Czytaj więcej
Piaskowanie zębów to zabieg higienizacyjny wykonywany w gabinecie stomatologicznym oparty na technologii polerowania powietrzem przy użyciu piasku. Pozbywamy się dzięki temu osadów i przebarwień, których nie potrafimy usunąć sami w domu.
"Czy są różne rodzaje piasku?"
Czytaj więcej
Tak, oczywiście. Najłagodniejszy z nich piasek na bazie erytrytolu gwarantuje ukierunkowane, łagodne i ze zminimalizowanym ryzykiem, usuwanie biofilmu.
"W jakim celu stosuje się fluoryzację?"
Czytaj więcej
Fluoryzacja wzmacnia zęby poprzez wcieranie lakieru fluorowego na ich powierzchnie. Ma działanie przeciwpróchnicze i wspomaga prawidłowy rozwój zębów, dlatego jest często stosowana u dzieci.

WASZE DOŚWIADCZENIA

Opinie Naszych Klientów!

Wszystkie opinie pochodzą od naszych Pacjentów, większość z nich została także opublikowane w naszych mediach społecznościowych.

Zapraszamy do zapoznania się z resztą opinii o naszym centrum stomatologicznym.

kacper Żelazowski
2023-04-12
polecam
Marcin Filipiak
2023-04-05
Super atmosfera, pełen profesjonalizm 😊
Justyna Kliza
2023-04-04
Bardzo miła Pani rejestratorka. Wszystko wytłumaczyła sprawnie.
Iwona Bogacka
2023-03-12
Pełny profesjonalizm higienistki pani Sandry. Polecam
Julia_aa Julia_aa
2023-02-27
Bardzo miła Pani , i Pani co robiła zdjęcie zębów również 🙂
Rona Roni
2023-02-21
Bardzo profesjonalnie! Jakość świadczonej usługi na najwyższym poziomie. Przemiła i serdeczna opieka. Bardzo dziękuję Pani Sandrze i Danieli. Polecam!
xxx koju
2023-02-13
Polecam
Eugeniusz Urbanek
2023-02-03
Polecam robiłem protezę wykonanie na 5 obsługa na 5
pl_PLPolish